Co łączy PUNK i CYBERPRZESTRZEŃ?

CYBORG (skrót od ang. cybernetic organism – organizm cybernetyczny) – organizm, którego życiowe procesy realizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne.

Kiedy myślimy o cyborgach od razu nasuwa nam się skojarzenie z popkulturą. Wizja nowego, ulepszonego człowieka była źródłem inspiracji nie tylko dla naukowców, ale również dla pisarzy, twórców komiksów, czy filmowców. Wiadomo, że pierwsi użyli tego słowa Manfred Clynes i Nathan Kline w swoim artykule w czasopiśmie Astronauticus w 1960 roku. Zainspirowała ich rozwijająca się prężnie nowa dziedzina nauki – cybernetyka oraz wizja podbicia przez człowieka kosmosu. W końcu rok później 12 kwietnia Juri Gagarin został jako pierwszy wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Do grona najsłynniejszych cyborgów możemy zaliczyć:

RoboCop (film i komiks1987) Obrazek

Darth Vader 1977 (tytuł film mam nadzieję wszystkim znany:))

Obrazek

IronMan (komiks 1963, film 2008)

Obrazek

Cyberpunk

Stylistyka cyberpunku nawiązuje do wizji człowieka w nowym, technologicznie rozwiniętym świecie. Sporo czerpie z nurtu scienice fiction. Łączy specyficzną estetykę z filozofią i rozważeniami na temat kondycji duszy i wiary w Boga w świecie, nad którym ciągle wisi coraz szybciej zbliżające się widmo apokalipsy. Inspiracją dla tego nurtu mogły by być również poglądy Awangardy Krakowskiej i ich hasło 3XM: Miasto, Masa, Maszyna. Poniżej link do tekstu Tadeusza Pipera:

http://www.kulturologia.uw.edu.pl/page.php?page=tekst&haslo=peiper

Najbardziej znanymi filmami o tej stylistyce są:

Łowca androidów 1982

Obrazek

Johnny Mnemonic 1985

Obrazek

Matrix 1999

Obrazek

Cyborgi w komiksie

Za pierwszego twórcę cyberpunkowego komiksu uważa się Franka Millera – jednego z najbardziej znanych rysowników na świecie. W 1983 stworzył Ronin, serię, której głównym bohaterem jest samuraj, który walczy z demonem w XXI wieku w Nowym Jorku. Widać tu towarzyszące w niemal całej twórczości autora fascynacje orientem i mangą.

Obrazek

Kiedy myślimy o Japońskim komiksie i cyberpunku nie można nie wspomnieć o należącym już do klasyki gatunku Ghost in The Shell, który ilustruje historie Motoko Kusanagi – agentki sekcji 9, która zwalcza przestępczość za pomocą nowych technologii, w tym na przykład sztucznej inteligencji.

Obrazek 1989

Nie można zapominać też o Akirze, cyberpunkowej mandze opowiadającej o postałym na gruzach III wojny światowej postapokaliptycznym Tokio – NeoTokio i losach należącego do gangu motocyklowego Tetsuo Shimy, który owładnięty potężną mocą postanawia odnaleźć legendarnego mistrza Akirę – prawdopodobnie nowego mesjasza.

Obrazek 1988

Cyberpunkowa moda i uroda

Na zakończenie chciałaby wspomnieć tym, czego słuchają i jak się ubieraja entuzjaści powyżej opisanej kultury. Powróćmy więc do tytułu:

Punk– nie łączy się bezpośrednio z cyberpunkiem, ale digital hardcore czerpie z niego swoje brzmienie, poniżej mała próbka grupy Atari Teenage Riot:

http://www.youtube.com/watch?v=i8JBUktSxvQ

 

Mocniejsze brzmienie industrial death metal w wykonaniu Fear Factory, również doskonale wpisuje się w ten nurt:

http://www.youtube.com/watch?v=tCJMKY5-hfQ

Nie wolno zapomnieć też o ścieżce dźwiekowej Vangelisa do filmu Łowca androidów. Jest to muzyka o znacznie lżejszym, ale za to równie niepokojącym brzmieniu. Posłuchajcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=RScZrvTebeA

Jeśli chodzi o modę i wygląd polecam lekturę:

http://nauka.gadzetomania.pl/2012/08/24/zhakuj-sie-sam.

A dla fanów tatuaż i nowych technologii:

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/232761,Tatuaz_wyswietlacz_czyli_radykalna_cyborgizacja_ciala.html

 

Cyborg Cyborg-naukowiec?     sur-3341821 Nowa odsłona modelingu

Jako uzupełnienie polecam ciekawy artykuł: Kino-Eye, the video cyborg:

http://blog.art21.org/2010/03/28/kino-eye-the-video-cyborg/#.U0qVeygS0fm

Zuzanna Gó

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s